Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Antykoncepcja, a zakrzepica

Pomimo tego, że antykoncepcja od przynajmniej kilkunastu lat nie jest już tematem tabu i na temat planowania rodziny oraz zapobiegania niechcianym ciążom rozmawia się już nawet z dziećmi w szkole podstawowej, to jednak w naszym społeczeństwie wciąż mamy stosunkowo niską świadomość realnych zagrożeń związanych z antykoncepcją - przede wszystkim antykoncepcją hormonalną. Czy ma ona jakieś związki i przełożenie na zakrzepicę?

Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi

Już w pierwszej kolejności należy wskazać, że zakrzepica żył głębokich jest efektem zaburzenia naturalnego procesu krzepnięcia krwi w wyniku czego dochodzi do powstania skrzepliny ograniczającej przepływ, a w skrajnych przypadkach całkowicie blokującej światło danej żyły lub tętnicy. Tym samym może ona powodować utrudnione krążenie krwi skutkujące problemami z oddychaniem czy nawet natychmiastową śmiercią.

Antykoncepcja – ryzyko zakrzepicy?

Jak podaje organizacja WHO, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko zakrzepicy żylnej jest od trzech do nawet sześciu razy większe niż w przypadku stosowania innego rodzaju antykoncepcji. Wynika to z faktu, iż antykoncepcja hormonalna opiera się przede wszystkim na estrogenie, który w dużych ilościach może zaburzać krzepliwość krwi. Co prawda współczesne hormonalne środki antykoncepcyjne stawiają na inne rozwiązania, to jednak wciąż oparte są one o estrogen.

Kiedy najbardziej uważać?

Wszelkie badania na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na występowanie zakrzepicy wskazują, że największe ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej pojawia się w pierwszym roku stosowania antykoncepcji.

Podsumowując, stosując antykoncepcję hormonalną należy zwracać szczególną uwagę na swój stan zdrowia i w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktować się z ginekologiem.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakrzepica żylna to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia, która wynika z nadmiernej krzepliwości krwi i tendencji do powstawania zakrzepów. Mogą one zamknąć światło naczynia krwionośnego, prowadząc do niedotlenienia zaopatrywanego przez zatkaną żyłę obszaru ciała. Najpoważniejszą konsekwencją zakrzepicy jest zawał oraz zatorowość płucna. Aby zminimalizować ryzyko takich powikłań, warto zadbać o odpowiednią dietę

Dieta przy zakrzepicy

Jeśli zdiagnozowana zostanie zakrzepica dieta powinna być skoncentrowana na:

  • zminimalizowaniu powstawania zakrzepów krwi (zapobieganiu adhezji i agregacji płytek krwi)
  • wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych i poszerzeniu ich światła (lub zapobieganiu ich kurczeniu)
  • ograniczeniu powstawania zmian miażdżycowych, a zatem normalizacji poziomu lipidów oraz glukozy we krwi

Najważniejsze grupy związków, które koniecznie powinny znaleźć się w diecie osoby cierpiącej na zakrzepicę lub narażonej na jej rozwój to:

  • antyoksydanty, czyli polifenole, witaminy A, C i E czy nienasycone kwasy tłuszczowe; hamują procesy agregacji płytek krwi, zapobiegają rozwojowi zmian zapalnych w ścianach naczyń i ograniczają przyrost blaszki miażdżycowej; ich doskonałymi źródłami są warzywa i owoce, oleje roślinne, tłuste ryby oraz zielona herbata czy czerwone wino
  • aminokwasy i białka, które hamują procesy zakrzepowe; ich źródłem jest m. in. soja; unikać z kolei należy białek zwierzęcych
  • przyprawy o działaniu przeciwzapalnym: imbir i kurkuma
  • ginko bilobae doskonale pobudzający krążenie krwi

 

Unikać należy wspomnianych białek zwierzęcych, dużych ilości węglowodanów, tłuszczów trans oraz nadmiernej podaży witaminy K, która sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jej źródłami są brokuły, kapusta, brukselka, pietruszka, szpinak, sałata czy kiwi.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Praca siedząca a zakrzepica - na co uważać?

Praca siedząca a zakrzepicaSiedzący tryb życia, brak ruchu, niewłaściwa dieta, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów doprowadzić mogą do wielu schorzeń. Wśród nich znajduje się również groźna w skutkach zakrzepica. W jej wyniku w naczyniach żylnych tworzą się zakrzepy, które uniemożliwiają swobodny przepływ krwi, a po oderwaniu mogą wędrować do mózgu, płuc czy też serca, wywołując ból, duszności, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Profilaktyka zakrzepic

Rozwojowi choroby sprzyja siedzący tryb pracy. Można jednak podjąć działania, które zmniejszą prawdopodobieństwo jej wystąpienia lub zahamują dalszy postęp schorzenia. Przede wszystkim należy zwiększyć codzienną dawkę aktywności fizycznej. W tym wypadku doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, jogging lub energiczny spacer. Po 2-3 godzinach pracy za biurkiem należy robić krótkie przerwy, podczas których rozprostujemy nogi. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy systematycznie napinać mięśnie łydek. Warto również często zmieniać ułożenie ciała i unikać pozostawania w bezruchu. Zadbać trzeba również o luźny ubiór, który nie będzie uciskał naszych nóg. Uważać należy także na długie podróże. W ich trakcie warto robić przerwy na krótki spacer.

W profilaktyce zakrzepicy dużą rolę odgrywają również regularne nawadnianie organizmu oraz wykonywanie badań lekarskich. Pojawiające się stany zapalne należy natychmiastowo leczyć. Warto również czuwać nad prawidłową masą ciała.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 Profilaktyka zakrzepicy

Jak pokazuje praktyka zakrzepica jest najczęściej następstwem powikłań po zabiegach chirurgicznych, czy też internistycznych. Nadal zbyt mało osób zapobiega zakrzepicy. Wynika to między innymi z faktu niedostatecznej edukacji co do czynników ryzyka zakrzepicy. Problem zakrzepicy dotyczy wielu osób. Głównie ryzyko dotyczy chorych obłożnie, których możliwości poruszania się są znacznie ograniczone. Drugim rodzajem pacjentów są osoby, które przeszły zabiegi operacyjne na przykład ortopedyczne.

Metody zapobiegania zakrzepicy

Najczęściej stosowane metody zapobiegania zakrzepicy to leki zmniejszające krzepliwość krwi, leczenie uciskowe oraz aktywność fizyczna. Podawanie leków zapobiegających zakrzepicy sprawia, że krew się rozrzedza. Leczenie uciskowe polega na dobraniu odpowiednich pończoch, podkolanówek, czy rajstop, które uciskając zapobiegają zakrzepicy. Jeśli chodzi o profilaktykę należy używać podkolanówek, czy rajstop o mniejszej sile nacisku. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną jest ona bardzo ważna nie tylko w leczeniu zakrzepicy. Spacery, gimnastyka, czy uprawianie sportów pozwala na zachowanie lepszej kondycji całego ciała. Odpowiednia gimnastyka kończyn to bardzo dobra profilaktyka zakrzepicy.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakrzepica a ciąża

Zakrzepica w ciąży pojawić się może z kilku powodów. Najczęstszym z nich jest wzrost krzepliwości krwi, co jest naturalną reakcją organizmu na pojawiającą się ciążę. Szczególnie niebezpieczne staje się to dla kobiet, u których stwierdzona została trombofilia, czyli nadkrzepliwość krwi. Okres ciąży dodatkowo wzmaga objawy tego schorzenia, co w rezultacie znacznie podnosi ryzyko występowania zakrzepów krwi. Co istotne, trombolifia jest chorobą, którą można stwierdzić na bazie prostego badania krwi, dlatego istotne jest, aby kobieta zawsze dopytywała lekarza o te wyniki, które ją niepokoją. Jest to również choroba, która przenosi się genetycznie.

Drugim istotnym momentem, w którym zakrzepica jest szczególnie niebezpieczna, jest okres porodu i połogu. Cesarskie cięcie jako zabieg operacyjny wzmaga konieczność odpoczynku i leżenia, co może wiązać się ze wzrostem ryzyka występowania zakrzepów. Dodatkowo, szacuje się, że zatorowość płucna jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet po porodach i w połogu – z tego powodu tak istotne jest, aby lekarz wiedział o dodatkowych schorzeniach i potrafił ocenić ryzyko powstania zakrzepicy.

Zakrzepica a ciąża

Oczywiste zagrożenie związane z zakrzepicą w ciąży wynika z faktu, że choroba ta wywołuje poważne konsekwencje grożące życiu nie tylko matki, ale również nienarodzonego dziecka. Z tego powodu nie warto lekceważyć objawów tej choroby.

Zakrzepica w ciąży – objawy

Zakrzepica, jako choroba o przebiegu często utajonym, na pierwszym etapie może nie powodować żadnych objawów. U kobiet ciężarnych w przypadku zatorowości płucnej zazwyczaj występuje typowa duszność oraz bóle w klatce piersiowej – te powinny być zawsze wskazaniem do wezwania karetki, niezależnie od faktu, czy kobieta jest w ciąży.

Rosnące w macicy matki dziecko zaczyna z czasem uciskać na żyły udowe, co z kolei może zwiększać ryzyko powstawania zatorów. Jeśli zakrzepica rozwija się w żyłach głębokich kończyn dolnych, to jej objawy – o ile występują – w 90% dotyczą obrzęku i bolesności lewej nogi, na wysokości najczęściej od kolana w dół, ale nie tylko.

Problematyczne w przypadku pojawienia się takich objawów jest lekceważenie ich. Wiele kobiet przekonywanych jest, że ich dolegliwości wynikają jedynie z faktu bycia w ciąży. To sprawia, że według szacunków lekarzy około 20% ciężarnych nie jest leczona na zakrzepicę żylną –czasem nawet mimo świadomości występowania objawów jakiejkolwiek choroby. Jest to stan niebezpieczny, ponieważ w wyniku porodu choroba może przekształcić się w zatorowość płucną, a ta w wielu przypadkach prowadzi do zgonu w okresie połogowym.

Diagnostyka i leczenie w ciąży

U kobiet w ciąży problematyczna staje się diagnostyka zakrzepicy. Klasycznie wykonywane badania, tzn. USG, mogą wykazywać nieprawidłowy obraz. Skuteczność badania ultrasonograficznego zmniejsza się, im dalej teren badany leży od serca; co więcej, badanie w obszarze przysercowym i w typowych miejscach występowania zakrzepicy jest niemożliwe przez rozwój płodu. Również badanie za pomocą wskaźników D-dimerów jest nierzeczywiste, jako że ich poziom wzrasta częstokrotnie w okresie samej ciąży.

Kobiety w ciąży zazwyczaj nie mogą mieć stosowanej klasycznej profilaktyki przeciwzakrzepowej, jako że leki doustne przeciwzakrzepowe są oceniane jako powód występowania wad wrodzonych u płodu. Z tego powodu zazwyczaj lekarze stosują dodatkową terapię, która nie ma wpływ na sam rozwój dziecka, zaś powrót do leków przeciwzakrzepowych możliwy jest w okresie karmienia piersią, jako że leki wówczas nie są groźne dla dziecka.