Zakrzepica a ciąża

Zakrzepica w ciąży pojawić się może z kilku powodów. Najczęstszym z nich jest wzrost krzepliwości krwi, co jest naturalną reakcją organizmu na pojawiającą się ciążę. Szczególnie niebezpieczne staje się to dla kobiet, u których stwierdzona została trombofilia, czyli nadkrzepliwość krwi. Okres ciąży dodatkowo wzmaga objawy tego schorzenia, co w rezultacie znacznie podnosi ryzyko występowania zakrzepów krwi. Co istotne, trombolifia jest chorobą, którą można stwierdzić na bazie prostego badania krwi, dlatego istotne jest, aby kobieta zawsze dopytywała lekarza o te wyniki, które ją niepokoją. Jest to również choroba, która przenosi się genetycznie.

Drugim istotnym momentem, w którym zakrzepica jest szczególnie niebezpieczna, jest okres porodu i połogu. Cesarskie cięcie jako zabieg operacyjny wzmaga konieczność odpoczynku i leżenia, co może wiązać się ze wzrostem ryzyka występowania zakrzepów. Dodatkowo, szacuje się, że zatorowość płucna jest jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet po porodach i w połogu – z tego powodu tak istotne jest, aby lekarz wiedział o dodatkowych schorzeniach i potrafił ocenić ryzyko powstania zakrzepicy.

Zakrzepica a ciąża

Oczywiste zagrożenie związane z zakrzepicą w ciąży wynika z faktu, że choroba ta wywołuje poważne konsekwencje grożące życiu nie tylko matki, ale również nienarodzonego dziecka. Z tego powodu nie warto lekceważyć objawów tej choroby.

Zakrzepica w ciąży – objawy

Zakrzepica, jako choroba o przebiegu często utajonym, na pierwszym etapie może nie powodować żadnych objawów. U kobiet ciężarnych w przypadku zatorowości płucnej zazwyczaj występuje typowa duszność oraz bóle w klatce piersiowej – te powinny być zawsze wskazaniem do wezwania karetki, niezależnie od faktu, czy kobieta jest w ciąży.

Rosnące w macicy matki dziecko zaczyna z czasem uciskać na żyły udowe, co z kolei może zwiększać ryzyko powstawania zatorów. Jeśli zakrzepica rozwija się w żyłach głębokich kończyn dolnych, to jej objawy – o ile występują – w 90% dotyczą obrzęku i bolesności lewej nogi, na wysokości najczęściej od kolana w dół, ale nie tylko.

Problematyczne w przypadku pojawienia się takich objawów jest lekceważenie ich. Wiele kobiet przekonywanych jest, że ich dolegliwości wynikają jedynie z faktu bycia w ciąży. To sprawia, że według szacunków lekarzy około 20% ciężarnych nie jest leczona na zakrzepicę żylną –czasem nawet mimo świadomości występowania objawów jakiejkolwiek choroby. Jest to stan niebezpieczny, ponieważ w wyniku porodu choroba może przekształcić się w zatorowość płucną, a ta w wielu przypadkach prowadzi do zgonu w okresie połogowym.

Diagnostyka i leczenie w ciąży

U kobiet w ciąży problematyczna staje się diagnostyka zakrzepicy. Klasycznie wykonywane badania, tzn. USG, mogą wykazywać nieprawidłowy obraz. Skuteczność badania ultrasonograficznego zmniejsza się, im dalej teren badany leży od serca; co więcej, badanie w obszarze przysercowym i w typowych miejscach występowania zakrzepicy jest niemożliwe przez rozwój płodu. Również badanie za pomocą wskaźników D-dimerów jest nierzeczywiste, jako że ich poziom wzrasta częstokrotnie w okresie samej ciąży.

Kobiety w ciąży zazwyczaj nie mogą mieć stosowanej klasycznej profilaktyki przeciwzakrzepowej, jako że leki doustne przeciwzakrzepowe są oceniane jako powód występowania wad wrodzonych u płodu. Z tego powodu zazwyczaj lekarze stosują dodatkową terapię, która nie ma wpływ na sam rozwój dziecka, zaś powrót do leków przeciwzakrzepowych możliwy jest w okresie karmienia piersią, jako że leki wówczas nie są groźne dla dziecka.