Pierwsze objawy zakrzepicy

Problem z leczeniem zakrzepicy polega przede wszystkim na jej bezobjawowym przebiegu. W wielu przypadkach o chorobie pacjent dowiaduje się dopiero w wyniku powikłań, które ona wywołała i które zmusiły chorego do wizyty u lekarza. Niekiedy nagły przebieg choroby powoduje potrzebę hospitalizacji, co wynika bezpośrednio z zagrożenia życia i zdrowia.

Objawy zakrzepicyPierwsze objawy zakrzepicy niejednokrotnie są przez chorych ignorowane. Bierze się to przede wszystkim z faktu, że mogą one imitować nadwyrężenie kończyny dolnej albo przedłużający się jej skurcz. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak objawia się zakrzepica; objawy w dużej mierze są uzależnione od typu choroby oraz miejsca jej występowania. W przypadku zatorowości płucnej pierwsze objawy powodują zazwyczaj również potrzebę nagłej hospitalizacji, ponieważ wiążą się w dużej mierze z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia chorego. Dodatkowymi objawami zmuszającymi do udania się do szpitala w przypadku, gdy zakrzepica zaatakuje płuca, mogą być krwioplucie, a w ciężkim stadium również tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca.

W przypadku, gdy zakrzepica pojawia się w żyłach głębokich kończyn dolnych, często dochodzi do nagłego ataku piekącego bólu, który jednak nie ustępuje, a przy ruszaniu nogą czy przekładaniu na nią nacisku – nasila się. Szybko kończyna robi się obrzmiała oraz lekko sinawa, a także ciepła, co wynika z tworzenia się stanu zapalnego. Dodatkowo, chory może mieć wysoką gorączkę bądź stan podgorączkowy.

W sytuacji występowania zakrzepicy żył biodrowych dochodzi do widocznego powiększania się żyły nadłonowej. Nabrzmiewa ona, powodując pojawienie się wyraźnego zapuchnięcia w okolicach podbrzusza. W wielu przypadkach jednak przebieg zakrzepicy w okolicach miednicznych jest bezobjawowy, przez co wiele osób nie wie nawet, że choruje.

Diagnostyka zakrzepicy

W przypadku wystąpienia ostrych objawów zakrzepicy, które wywołują potrzebę hospitalizacji pacjenta, obecność zakrzepicy jest zwykle oczywista. Zazwyczaj chorobę różnicuje się z przypadkami zaostrzenia niewydolności żylnej, na którą pacjent cierpiał wcześniej. Zdarza się również, że nieprawidłowo zastosowane różnicowanie stwierdza obecność zakrzepicy u pacjentów, który cierpią np. na zapalenie układu kostno-stawowego czy obrzęki limfatyczne.

Diagnostyka zakrzepicyJednym z badań, które mają wysokość czułość, jednak nie są w stu procentach skuteczne, jest badanie D-dimerów. Niska, a właściwie połowiczna skuteczność badania wynika z faktu, że w 50% przypadków jego rezultat jest fałszywie pozytywny. Zazwyczaj wskazanie pozytywne takiego badania nie przekłada się z tego powodu na stwierdzenie obecności choroby zakrzepowej, a jedynie na konieczność naciskania na dalszą diagnostykę.

Niegdyś popularna była angiografia, czyli badanie polegające na sprawdzeniu przepływowości kontrastu w wyniku jego wprowadzenia bezpośrednio do żył oraz wykonywania zdjęć RTG, na których kontrast jest widoczny. Badania tego nie wykonuje się jednak w ciąży. Lekarze również alarmują, że może być ono niepotrzebnie bolesne, a nawet w 2% przypadków samoczynnie wywoływać chorobę.

Obecnie najczęściej stosowanym badaniem wykonywanym przy diagnostyce zakrzepicy jest USG. Jest to badanie dość tanie oraz dające dobre rezultaty (ok. 95% skuteczności w rejonach bliższych sercu i niższa skuteczność w rejonach dalszych), a jednocześnie szybkie w wykonaniu oraz bezbolesne. Z oczywistych względów jednak jego wykonanie jest utrudnione m.in. u kobiet w ciąży.

Zatorowość płucna z kolei zazwyczaj stwierdzana jest dopiero w 100% po wykonaniu USG serca. Niegdyś stosowano badania z kontrastem, które jednak mają mniejszą skuteczność oraz większą inwazyjność w stan chorego. Co więcej, badania wykonywane za pomocą RTG czy EKG, niegdyś powszechne, dziś są jedynie badaniami dodatkowymi, które mówią o współtowarzyszących schorzeniach czy podejrzeniu samej zatorowości płucnej.

Można również przeprowadzić profilaktyczne badania genetyczne, które pozwolą nam określić czy mamy mutacje genów zwiększające ryzyko zachorowania na zakrzepice. Takie badania są zalecane kobietom, które stosują lub chcą stosować antykoncepcję hormonalną, jak również tych które planują urodzenie dziecka. Badanie takie nie jest drobie i nie wymaga nawet wizyty w przychodni. Można je wykonać samodzielnie pobierając ślinę i przesyłając go kurierem do laboratorium. Poniżej miejsca gdzie można takie badanie zamówić