Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zatorowość płucna (czyli zator tętnicy płucnej) jest stanem, który wymaga jak najszybszej interwencji medycznej, ponieważ może stanowić zagrożenie życia. Jest tak, bo materiał zatorowy (najczęściej skrzepnięta krew) skutecznie zamyka światło naczyń płucnych. Prowadzi to wtedy do niewydolności krążenia.

Czym dokładnie jest zatorowość płucna?

Zator płucny jest następstwem zwężenia albo nawet zamknięcia tętnicy płucnej (lub jej rozgałęzień) przez materiał zatorowy. Jak było wspomniane powyżej, materiałem tym są zazwyczaj skrzepliny, które urywać się mogą ze:

 • skrzeplin w przebiegu zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych,
 • splotów żylnych miednicy mniejszej,
 • żył głębokich kończyn górnych (w najmniejszej liczbie przypadków).

Najrzadziej zaś materiałem zatorowym stają się:

 • powietrze, które przypadkiem dostaje się do żył (podczas cewnikowania dużych żył),
 • grudki tkanki tłuszczowej (dostające się do układu krwionośnego przy złamaniach kości),
 • krople płynu owodniowego (dostające się do krwiobiegu w czasie porodu).

Niekiedy zator płucny staje się pierwszym objawem zakrzepicy - jeszcze zanim chory zauważy u siebie jej typowe objawy. Niejednokrotnie zdarza się też, że mimo wykonywania badań diagnostycznych, nie udaje się ustalić tego, skąd biorą się skrzepliny powodujące zatorowość płucną.

Objawy zatorowości płucnej

Można do nich zaliczyć:

 • przyspieszoną akcję serca,
 • nagłą, silną duszność,
 • mocny ból w klatce piersiowej (często nasilający się przy wdechu),
 • suchy kaszel,
 • krwioplucie.

Kiedy chory cierpiał wcześniej na zakrzepicę żylną, powyższe objawy poprzedzane są bólem i obrzękami łydek. Cięższe postaci zatorowości mogą objawiać się też: omdleniami, a nawet zatrzymaniem krążenia. Osoby z wymienionymi tutaj objawami nie mogą ich lekceważyć - powinny zaś jak najszybciej zostać zbadane przez lekarza. Oceni on stopień ryzyka i przedstawi dalsze postępowanie. Wykrycie zatorowości nie zawsze jest łatwe, gdyż podobne objawy występować mogą przy innych chorobach. Stąd też w procesie diagnozy trzeba przeprowadzić specjalistyczne badania (m.in. tomografię komputerową czy arteriografię). Na uwadze trzeba mieć też to, że u chorego pojawić się może przewlekła zatorowość płucna, prowadząc do rozwoju nadciśnienia płucnego i niewydolności serca.

Leczenie zatorowości płucnej

Zaraz po rozpoznaniu zatorowości płucnej, u chorego trzeba zastosować heparynę niefrakcjonowaną w dawce nasycającej. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie choroby przy pomocy badań obrazowych. Później nadchodzi czas na trombolityczne leczenie zatoru tętnicy płucnej, które ma na celu rozpuszczenie skrzepliny zalegającej w łożysku płucnym (tzn. skrzepu w płucach). Warto tutaj zaznaczyć, że u osób w bardzo ciężkim stanie, można zastosować trombolizę wyłącznie na podstawie sugestywnego obrazu klinicznego i nawet w przypadku przeciwwskazań (bo chodzi tu o ratowanie życia). Leczenie trombolityczne najskuteczniejsze jest w pierwszych 48 godzinach od wystąpienia objawów. Można je jednak zastosować także po upływie 6-14 dni. Po zakończeniu leczenia trombolitycznego, rozpocząć należy leczenie przeciwzakrzepowe antagonistami witaminy K. U pacjentów obciążonych dużym ryzykiem nawrotu choroby, zaleca się wszczepienie specjalnie skonstruowanego filtru do żyły głównej dolnej.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Czym są żylaki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma bardzo duży problem z żylakami. Skłonność do powstawania tego typu zmian jest z pewnością dziedziczna, jednak często to my sami pracujemy na swoje żylaki. Zatem czym dokładnie jest ta choroba, na czym polega jej leczenie i jakie są objawy żylaków?

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Statystycznie po 45 roku życia co piąty mężczyzna, jak również co trzecia kobieta myśli, w jaki sposób skutecznie pozbyć się żylaków. Żylaki kończyn dolnych w dzisiejszych czasach stanowią bardzo poważny problem. Jest to nieprawidłowe poszerzenie naszych żył, które może okazać się bardzo groźne. Charakterystyczne dla żylaków jest błyszczący kolor, jak również cienka i napięta skóra. Zatem dlaczego tego typu zmiany powstają w naszym organizmie?

Żylaki przyczyny - dlaczego powstają?

Żylaki kończyn dolnych w wielu przypadkach mogą być dziedziczne. Jednak jak już wcześniej wspomniano brak ruchu oraz siedzący tryb życia przyczynia się do powstania tej dolegliwości. Słabe mięśnie oraz uszkodzone zastawki ponadto sprawiają, iż krew w żyłach zaczyna się cofać. Na skutek tego wzrasta ciśnienie krwi i tym samym krew zaczyna bardziej naciskać na ściany naczyń krwionośnych, które kolejno się rozszerzają. Tak powstaje wypełniony krwią i poszerzony "balon", który już nie powróci do pierwotnego kształtu.

Objawy oraz leczenie żylaków

Objawem żylaków jest poszerzenie żył widoczne pod skórą w kolorze ciemnym, błyszczącym. Leczenie żylaków zazwyczaj polega na ich chirurgicznym usunięciu lub leczeniu farmakologicznym. Stosuje się leki lub wykonywany jest zabieg usunięcia żył. Coraz więcej osób nawet w młodym wieku ma problem z żylakami, ponieważ przyczynia się do tego siedzący tryb życia. W porównaniu z ubiegłym wiekiem, obecnie wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Wszędzie jeździmy samochodami oraz siedzimy przed komputerem nie tylko w pracy, ale również w domu. To sprzyja powstawaniu żylaków, które mogą stanowić bardzo duże zagrożenie dla naszego organizmu. Dlatego warto je szybko wyleczyć, aby czuć się doskonale i zawsze być w formie.

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zakrzepica żylna to jedna z najczęstszych chorób układu krążenia, która wynika z nadmiernej krzepliwości krwi i tendencji do powstawania zakrzepów. Mogą one zamknąć światło naczynia krwionośnego, prowadząc do niedotlenienia zaopatrywanego przez zatkaną żyłę obszaru ciała. Najpoważniejszą konsekwencją zakrzepicy jest zawał oraz zatorowość płucna. Aby zminimalizować ryzyko takich powikłań, warto zadbać o odpowiednią dietę

Dieta przy zakrzepicy

Jeśli zdiagnozowana zostanie zakrzepica dieta powinna być skoncentrowana na:

 • zminimalizowaniu powstawania zakrzepów krwi (zapobieganiu adhezji i agregacji płytek krwi)
 • wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych i poszerzeniu ich światła (lub zapobieganiu ich kurczeniu)
 • ograniczeniu powstawania zmian miażdżycowych, a zatem normalizacji poziomu lipidów oraz glukozy we krwi

Najważniejsze grupy związków, które koniecznie powinny znaleźć się w diecie osoby cierpiącej na zakrzepicę lub narażonej na jej rozwój to:

 • antyoksydanty, czyli polifenole, witaminy A, C i E czy nienasycone kwasy tłuszczowe; hamują procesy agregacji płytek krwi, zapobiegają rozwojowi zmian zapalnych w ścianach naczyń i ograniczają przyrost blaszki miażdżycowej; ich doskonałymi źródłami są warzywa i owoce, oleje roślinne, tłuste ryby oraz zielona herbata czy czerwone wino
 • aminokwasy i białka, które hamują procesy zakrzepowe; ich źródłem jest m. in. soja; unikać z kolei należy białek zwierzęcych
 • przyprawy o działaniu przeciwzapalnym: imbir i kurkuma
 • ginko bilobae doskonale pobudzający krążenie krwi

 

Unikać należy wspomnianych białek zwierzęcych, dużych ilości węglowodanów, tłuszczów trans oraz nadmiernej podaży witaminy K, która sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jej źródłami są brokuły, kapusta, brukselka, pietruszka, szpinak, sałata czy kiwi.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Antykoncepcja, a zakrzepica

Pomimo tego, że antykoncepcja od przynajmniej kilkunastu lat nie jest już tematem tabu i na temat planowania rodziny oraz zapobiegania niechcianym ciążom rozmawia się już nawet z dziećmi w szkole podstawowej, to jednak w naszym społeczeństwie wciąż mamy stosunkowo niską świadomość realnych zagrożeń związanych z antykoncepcją - przede wszystkim antykoncepcją hormonalną. Czy ma ona jakieś związki i przełożenie na zakrzepicę?

Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi

Już w pierwszej kolejności należy wskazać, że zakrzepica żył głębokich jest efektem zaburzenia naturalnego procesu krzepnięcia krwi w wyniku czego dochodzi do powstania skrzepliny ograniczającej przepływ, a w skrajnych przypadkach całkowicie blokującej światło danej żyły lub tętnicy. Tym samym może ona powodować utrudnione krążenie krwi skutkujące problemami z oddychaniem czy nawet natychmiastową śmiercią.

Antykoncepcja – ryzyko zakrzepicy?

Jak podaje organizacja WHO, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko zakrzepicy żylnej jest od trzech do nawet sześciu razy większe niż w przypadku stosowania innego rodzaju antykoncepcji. Wynika to z faktu, iż antykoncepcja hormonalna opiera się przede wszystkim na estrogenie, który w dużych ilościach może zaburzać krzepliwość krwi. Co prawda współczesne hormonalne środki antykoncepcyjne stawiają na inne rozwiązania, to jednak wciąż oparte są one o estrogen.

Kiedy najbardziej uważać?

Wszelkie badania na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na występowanie zakrzepicy wskazują, że największe ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej pojawia się w pierwszym roku stosowania antykoncepcji.

Podsumowując, stosując antykoncepcję hormonalną należy zwracać szczególną uwagę na swój stan zdrowia i w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skontaktować się z ginekologiem.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 Profilaktyka zakrzepicy

Jak pokazuje praktyka zakrzepica jest najczęściej następstwem powikłań po zabiegach chirurgicznych, czy też internistycznych. Nadal zbyt mało osób zapobiega zakrzepicy. Wynika to między innymi z faktu niedostatecznej edukacji co do czynników ryzyka zakrzepicy. Problem zakrzepicy dotyczy wielu osób. Głównie ryzyko dotyczy chorych obłożnie, których możliwości poruszania się są znacznie ograniczone. Drugim rodzajem pacjentów są osoby, które przeszły zabiegi operacyjne na przykład ortopedyczne.

Metody zapobiegania zakrzepicy

Najczęściej stosowane metody zapobiegania zakrzepicy to leki zmniejszające krzepliwość krwi, leczenie uciskowe oraz aktywność fizyczna. Podawanie leków zapobiegających zakrzepicy sprawia, że krew się rozrzedza. Leczenie uciskowe polega na dobraniu odpowiednich pończoch, podkolanówek, czy rajstop, które uciskając zapobiegają zakrzepicy. Jeśli chodzi o profilaktykę należy używać podkolanówek, czy rajstop o mniejszej sile nacisku. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną jest ona bardzo ważna nie tylko w leczeniu zakrzepicy. Spacery, gimnastyka, czy uprawianie sportów pozwala na zachowanie lepszej kondycji całego ciała. Odpowiednia gimnastyka kończyn to bardzo dobra profilaktyka zakrzepicy.